Uppsatstävling


Sedan 2008 ordnar föreningen en uppsatstävling varje höst.
Uppsatspriset brukar delas av flera elever.
Intresset för tävlingen är stort, rekord är 70 inlämnade uppsatser.
Priser delas ut vid julavslutningen.

Tidigare vinnare:
 

2018 Det möjligast konst (Läs mer)

Första pris 3.000 kr Rasmus Åsberg
Andra pris 2.000 kr Alexandra Ringh
Delat tredje pris 1.000 vardera Hilma Bergius och Rebecka Högberg

Hederspris 500 kr vardera
Sofia Andersson
Jakob Wågnert

Samtliga i SA18A

I juryn:
Peter Hellström, tidigare ordförande i Gamla Blackebergare
Jannecke Schulman, tidigare informatör Riksradion, SIS och KTH.
Hans Wolf, tidigare journalist DN


Rasmus Åsberg



2017 Fritt ord - till varje pris? (Läs mer)

Första pris 3.000 kr Benjamin Tjäder
Andra pris 2.000 kr Erik Orrje
Tredje pris 1.000 kr Selma Rezagic

Hederspriser (utan inbördes ordning) 500 kr vardera
Ella Kettunen
Hanna Petersson
Lisa Nytell


Benjamin Tjäder


2016 Och den ljusnande framtid är vår? (Läs mer)

Första pris, 3000 kronor Viola Holst
Andra pris, 2000 kronor, Benjamin Tjäder
Tredje pris, 1000 kronor, Josefin Holmen Elowson
 
Fyra hederspriser ā 500 kronor tilldelades utan inbördes ordning
Rachel Bohlin
Martina Höög
Miranda Jäderling
Julia Svärd


Viola Holst


2015 Nya horisonter (Läs mer)

Första pris, vardera 2500 kronor
Eje Åhs, S3B,
Stran Aldur, S3A,
Tredje pris, 1000 kronor
Benjamin Tjäder, S1B

Hederspris utan rangordning inbördes, 500 kronor
San Aref , S1B
Nathalie Demir, E2B
Benjamin Hjorth, E2D
Alice Hugosson, NS3
Klara Malmström, SIB


Eje Åhs och Stran Aldur


2014 Det ingen ser (Läs mer)

1:a pris Eje Åhs
2:a pris Lukas Björklund
3:e pris Matilda Nordin

Hedersomnämnanden: Stran Aldur, Anna Hovland, Johan Lindberg och Clara Lindström


Eje Åhs


2013 På egna ben (Läs mer)

Första pris: Eje Åhs, S1b
Andra pris: Anna Hovland, S2b.
Tredje pris: Daniel Hägglund, S1b

Hedersomnämnanden: Johanna Wallén, S2b, Rodjin Roojani, E2b, Clara Lindström, S2b och Nathalie Ojanne, S2b.



Eje Åhs


2012 Vändpunkten (Läs mer)

Första pris: Lisa Håkansson Gustafson, SP3E
Andra pris: Elvira Skoglund
Tredje pris: Henny Forsberg och Karl Modig


Lisa Håkansson


2011 Ett förflutet som förföljer (Läs mer)

Första pris: Olivia Lindqvist, SP3g

Tre hedersomnämnanden: Malin Carlström, Nv2d, Malin Christensen, Sp3b, och Jessica Sellin, Nv3a


Olivia Lindqvist


2010 Världen i Sverige - Sverige i världen (Läs mer)

Första pris: Kasri Aldur NV2d


Kasri Aldur


2009 Innanför - utanför (Läs mer)

Första pris: Frida Tjernberg NV3c


Frida Tjernberg


2008 En gymnasieskola för alla - problem och möjligheter (Läs mer)

Första pris: Micaela Jaconelli, SP2b


Micaela Jaconelli